Na stronie internetowej warszawskiego Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza ruszył serwis podcastowy "Z archiwum fonicznego". Jest to cykl internetowych publikacji dźwiękowych, z wywiadami i wypowiedziami pisarzy, krytyków oraz ludzi kultury. W pierwszym odcinku o swojej rodzinie, korzeniach, edukacji i dzieciństwie opowiada Jan Józef Lipski.
Nagranie pochodzi z 1989 roku, zostało zrealizowane dwa lata przed śmiercią autora wydanych niedawno "Dzienników 1954-1957". Krytyk literacki, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i autor opowiada między innymi o swoich rodzinnych tradycjach. Tłumaczy między innymi, dlaczego on, jego dziadek, synowie i wnuk, mają na pierwsze imię Jan.
Muzeum Literatury ma trzy i pół tysiąca nagrań wizualno-fonicznych, z czego ponad dwa tysiące to taśmy szpulowe. Znajdują się na nich rozmowy z ludźmi kultury, zapisy fragmentów prozy i poezji, czytanych przez samych autorów. Nagrań będzie można słuchać na stronie internetowej http://muzeumliteratury.pl/.
Muzeum Literatury poddało archiwa analogowe dźwiękowej renowacji i digitalizacji. Wśród nagrań są między innymi wywiady z Tadeuszem Konwickim, Agnieszką Osiecką, Ryszardem Kapuścińskim, Joanna Chmielewską, Eustachym Rylskim, Edmundem Niziurskim, Józefem Henem, Ernestem Bryllem czy Janem Himilisbachem.
Misją Muzeum Literatury jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie literatury polskiej oraz najbliższego jej zaplecza historycznego i obyczajowego. Muzeum stawia sobie za cel także upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury w oparciu o posiadane zbiory oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, jak również prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej.
IAR
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz